Marka İsimleri » Şirket, Firma İsimleri Bulma Erzurum Web Tasarım, Marka isimleri bulma, Güzel şirket, firma isimleri bulma, marka yaratmak, yeni marka ismi oluşturma süreçleri burada bulabilirsiniz.
Marka İsimleri » Şirket, Firma İsimleri Bulma
İletişim 0536 580 37 57 / Mobil Görünüm
Sosyal İletişim Kanallarımız Cumhuriyet Cd. Kemeraltı Sk. Erzurum +90 212 212 35 17 Erzurum Web Tasarım Logo

Marka İsimleri

Marka İsimleri Erzurum Web Tasarım, Marka isimleri bulma, Güzel şirket, firma isimleri bulma, marka yaratmak, yeni marka ismi oluşturma süreçleri burada bulabilirsiniz.
,  Ana Kategori : Marka,  Kategori :  Marka Tescil  Tarih :  3.12.2018       Google Plus      
Cumhuriyet Cd. Kemeraltı Sk. Erzurum +90 212 212 35 17 Erzurum Web Tasarım

Erzurum Web Tasarım Logo

Marka İsimleri-Erzurum Web Tasarım

Yeni marka isimleri, güzel şirket isimlerini, firma isimlerini bulmak gittikçe güçleşmektedir. İsim tercihlerimiz genellikle ürün ve hizmetlerin niteliklerini işaret eden isimler, soyadı, köken, çiçek, hayvan vb. isimler de olunca hem ürün ve hizmetimizi tanımlayacak hem de ayırt edici niteliklerde şirket isimleri,  (şirket unvanları) marka isimleri bulmak güçleşmektedir.

İştiraki olduğumuz Etkin Patent' in Marka İsimleri kategorisindeki konuya ilişkin yazıları mutlaka incelemenizi öneriyoruz.

Marka Şehir Erzurum” Proje kapsamında, şehirlerimizin markalaşması için tüm ücretlerde yarı yarıya İNDİRİM yaptığımız Marka Tescil Ücreti ve Tasarım Tescil Ücretleri başlıklı yazılarımızı ve Kampanyalarımızı incelemenizi öneriyoruz. Anında Kredi kartı veya havale ile ödeme yaparak aynı gün içinde logo, tasarım, com tr ve marka tescilini yapabilir ve markanıza ait hazır web tasarımlarımızla internette  yer alabilirsiniz. Online Tescil sayfamıza BURADAN inceleyebilirsiniz.
 

Marka İsimleri


Özellikle yeni girişimciler başlangıç ürün geliştirme ve diğer iş ve işlemlere yoğunlaştıklarından marka isimlerin belirlenmesi sıklıkla en sona bırakılmaktadır.

Oysaki ister geleneksel ürün/hizmet ve/veya yeni inovasyon proje kapsamında üretilecek ürün veya hizmetin ilk ve en önemli aşaması marka isminin oluşturulması aşamasıdır.

Marka ismi kısa, Öz, akılda kalıcı ve ayırt edici olmalıdır. Marka isimlerinin farklı dillerde anlamları mutlaka araştırılmalıdır. Marka isimlerinin uzun  kurucu isimleri veya kısaltmalarından oluşmamalıdır.

Yeni Marka isimlendirme çalışmalarında çoğunlukla ürün ve/veya hizmetin niteliklerini belirtir ifadeler asli veya tali unsur olarak sıklıkla kullanılmakta ve/veya kullanılmak istenmektedir. Bütünü itibariyle tanımlayıcı yani ürün veya hizmetin niteliklerini belirtir kelime markaları Sınai Mülkiyet Kanunu (SMK)  hükümlerine göre tescil edilemez.

Erzurum Web Tasarım ve iştiraki olduğumuz Etkin Patent tanımlayıcı ifadelerin, yani ürün veya hizmetin niteliklerinin bildirir yeni marka isimlerine özel çalışma yapılarak hem tescil kriterleri kazandırılmakta hem de gerçek anlamda diğer mal ve hizmetlerden ayırt edicilik sağlanmaktadır.

Bu vb. çalışmalar marka hukuku bakımından bilgi ve deneyim gerektirdiği gibi, satış ve pazarlama ve markalaşma konularında da uzman ve deneyimli olması gerekmektedir.

Çünkü herkesin kullandığı ve/veya kullanmak durumunda olduğu veya ürün ve hizmet isimlerini çağrıştıran ifadeler tescil edilse dahi ayırt edici hale getirilmemesi ve en önemlisi marka ismini oluşturan şirket veya firma ile özdeşleşmemesi halinde, markalaşmak için harcanan tüm emek ve maliyetler boşa gidebileceği gibi bir başkasının da hiçbir emek ve maliyet harcamadan sizden faydalanmasına sebep olabilir. Tanımlayıcı olarak tarif ettiğimiz bu markaları tescil etseniz bile korumak oldukça güç olduğundan her marka ismi için yaratıcı proje üretmek zorundasınız.

Erzurum Web Tasarım en deneyimli alanı olan  isim tescil sorgulama işlemlerini mutlaka işin uzmanı tarafından yapılmasını önermektedir. İsim hakkı sorgulama yapıldığında markanın asli ve esaslı unsuru, bütünüyle markanın bıraktığı izlenim, önceden tescilli markalarla aynı veya benzer başvuru veya tescillerin olup olmadığı, marka benzerliği olmasa dahi iltibas tehlikesi ve hatta çağrıştırma dahi iltibas kabul edildiğinden isim hakkı yani isim tescil sorgulama işlemlerini mutlaka bir uzmanın yapması oldukça yararlı olacaktır.

Erzurum Web Tasarım olarak Ülkemiz geçmişten bu güne taşıdığı çok önemli kültürel zenginliklere sahip olmasına rağmen, üstelik oldukça üstün özelliklere sahip yörelerle özdeşleşmiş değerlere sahipken farklı ülke, dil, yöre ve değerler üzerine marka isimlerin tercih edilmesi doğrusu anlamadığım gibi oldukça yanlış bir marka stratejisi olduğunu düşünüyoruz. Hemen hemen her bölge, il, ilçe hatta kasabalarımızda, farklı özelliklere sahip doğal kaynaklarımız bulunmaktadır. Bu değerler üzerinden ayırt edici, akılda kalıcı ve üretilen ürün ve hizmetlere üstünlük katan  değerlerden önemli marka isimleri oluşturma olanağına sahip olmamıza rağmen, İtalya' nın üstelik bilinmeyen bir  yöresindeki bir ismi marka ismi olarak tercih etmek demek asla markalaşmamız demektir.

Onun içindir Erzurum Web Tasarım  ve iştiraki olduğumuz Etkin Patent tarafından geliştirilen “Marka Şehir” projesinin önemli ve değerli yöresel markaların oluşmasına katkı sunacağına içtenlikle inanıyoruz.

Bu gün dünyaca bilinen ve arzulanan yöreye özgü coğrafi işaret niteliğindeki onlarca ürünlerimiz  olmasına rağmen, gerçek anlamda marka oluşturulmaması ve uluslararası talep ve cazibe yaratma becerisi göstermemişiz. Üstelik bu değerlerle çok önemli şehir pazarlaması bile yapılma olanağına sahipken “Marka Şehirleri” sadece slogan olarak kullanmaktan öteye de geçmiş değiliz.

Erzurum Web Tasarım ve iştiraki olduğumuz Etkin Patent  18 il ve 14 büyük ilçede sürdürdüğü marka şehir projesi kapsamında gelecekte önemli yeni yöreye özgü ve cazibe yaratabilecek yüzlerce yeni marka isimlerinin oluşturulacağına ve bunların içinden onlarca küresel ölçekte cazibe merkezi olabilecek markaların çıkabileceğine içtenlikle inanmaktadır. Buna içtenlikle inandığımız ve güvendiğimiz için “Marka Şehir” projesi geliştirilmiştir.

Sizlerde bu projede yer almak, yöreyle özdeşleşen ve şehir pazarlaması kapsamında  oldukça değerli hale gelebilecek marka arıyorsanız sizleri de Erzurum Web Tasarım ve Etkin Patent ofislerimize bekliyoruz.

Ayrıca Erzurum Web Tasarım olarak şirket isimleri yani şirketlerin unvan olarak kullanmak istedikleri isimlerini ve marka isimlerini ayrı ayrı inceleme ve değerlendirme yapmak daha uygun olacaktır.

Marka Şehir Erzurum” Projesi kapsamında oluşturulan her yeni marka tescil,  web tasarım,  logo tasarım projeleri “Erzurum Web Tasarım” dahil şimdilik 70 adet (çok yakında yayına verilecek projelere ait 1.000 dolayında web sayfası)  “Marka Şehir” proje sayfalarında (BURADAN inceleyebilirsiniz.) yayınlanarak markalaşmanıza ve yeni pazarlar bulmanıza katkı sunulmaktadır.  

Şirket İsimleri


Şirket ticaret unvanı olarak kullanılacak şirket isim tercihi aslında oldukça önemlidir. Şirket isimlerinin Ticaret Odalarına kayıt ve tescil, koşul ve kriterleriyle, şirket unvanında marka niteliğinde kullanılan kök sözcüğünün marka hukuku bakımından kriterler oldukça farklıdır.

Çoğunlukla uzun bir arayıştan sonra bulunan ve oldukça benimsenen şirket isimlerinin tescil kriterleri araştırılmadan ticaret odalarına kayıt edildiği, tek başına bu kaydın şirket isminin kullanma ve koruma hakkına sahip olduğu gibi yanlış bir kanaat bulunmaktadır.

Oysa şirket isimlerini ticaret odaları kayıt yaptırırken şayet önceden ilk sözcük bir başkası tarafından kayıt ve tescil edilmişse ilave bir ek kullanılarak kayıt ve tescil yapılmasına izin verilmektedir. Ancak bu kayıt asli ve baskın unsur olan kök kelime aynı faaliyet alanlarında bir başkası adına tescilli ise ileride oldukça baş ağırtan sorunların başlangıcı olacaktır.  Örneğin önceden  “Erzurum Web Tasarım Ticaret Limited Şirketi” unvanı yani şirket isminin tescilli olsa dahi “Erzurum Web Design Programlama Ticaret Limited Şirketi” şeklinde kayıt ve tescil yapılabilmektedir. Burada sadece başlangıçtaki ilk iki veya üç sözcüğün niteliklerine bakılmaksızın farklılıkları tescil için yeterli olsa da marka hukuku bakımından iki şirket ismini yeteri derecede ayırt edicilik sağlamayabilir.

Şöyle ki; şayet “Erzurum Web Tasarım” ibareleri bilgisayar ve tasarım hizmet gruplarında bir başkası adına tescil ise “Erzurum Web Design “ şeklinde kullanım marka tecavüzü niteliğindedir. Sözcükler farklı gibi görünse de anlamsal benzerlik olduğundan ticaret odasına kayıtlı olsa dahi marka niteliğinde kullanılması halinde marka tecavüzü olarak kabul edilmektedir.

Yine örneğin önceki örnekte olduğu gibi  “Erzurum Web Tasarım Tic. Ltd.Şti.” şeklinde şirket ismi kayıtlı ve tescil olsa bile, sonraki örneğin “Erzurum Yazılım A.Ş.” şeklinde şirket ismi ticaret odalarına kayıt tescil koşullarını karşılayabilir ancak her iki şirket unvanındaki “Erzurum Web Tasarım” ve “Erzurum Yazılım” ibareleri kavramsal olarak benzer olmaları, aynı faaliyet alanları için sıklıkla “tasarım” ve “yazılım” sözcüklerinin aynı anlamlarda kullanılması nedeniyle iltibas tehlikesi yaratacağından bütün olarak da her iki şirket isimlerinin benzer olduğu kabul edilmektedir.

Şayet her iki şirketin de marka tescili yoksa olası çekişmeler haksız rekabet hükümleri çerçevesinde çözümlenirken ilk kayıt eden öncelikli ve üstün hak sahibi olduğundan sonraki şirket ismi yani ticaret unvanın terkine karar verilir. Ancak her iki ticaret unvanı da tescilli olması ve tescilden doğan hakkın kullanımı gibi görüldüğünden ceza ve tazminat şartları oluşmayacaktır.

Ancak aynı örnek üzerinden gidersek “Erzurum Web Tasarım” markası tescilliyken (Adımıza tescillidir) bir başkası “Erzurum Tasarım”, “Erzurum Web Programlama”, “Erzurum Yazılım”, “Erzurum Bilişim” , “Erzurum Web Sitesi”, vb. sözcükleri barındıran  şirket isimleri Ticaret unvanı olarak kayıt ve tescilli olsa bile marka niteliğinde kullanılmayacağı gibi marka tecavüzü niteliğindedir.

Erzurum Web Tasarım, şirket isimleri seçerken Ticaret Odalarına kayıt ve tescil koşullarından ziyade marka tescil ve hukuki kriterlere uygunluğu mutlaka kontrol edilmesini önermektedir.Aksi takdirde yıllar sonra olsa bile telafisi güç zararlarla karşılaşabilirsiniz.

Diğer bir husus ise şirket isimlerini hem ticaret unvanı hem de marka olarak kullanmak başlangıçta cazip görünse de sonradan yaşanabilecek sorunlar düşünülerek karar verilmesi yararlı olacaktır.

Şirket ismini kayıt tescil ettikten sonra, odalar, dernek, Vergi daireleri, Bankalar, Sözleşmeler vs. zamanla yığınla iş ve işlemlerde kayıtlı olacağından bir şekilde değişmesi halinde ciddi prestij kayıpları yaşanabilir.

Erzurum Web Tasarım, olarak  aynı şirket ismini hem ticaret unvanı hem de ürün veya hizmet markası olarak kullanmadan önce mutlaka iyi düşünülmesi önerilmektedir. Örneğin şirket isminin kök kelimesini bir ürün için marka olarak kullanıyor ve bir şekilde bu ürünle ilgili yanlış veya kötü imajın ortaya çıkması halinde şirket ismini de değiştirmek zorunda kalabilirsiniz ki bu durumda sadece ürün değil önceden bir çok sözleşme, banka, vergi dairesi vs. önceden kayıtlı ticaret unvanınızı değiştirmek zorunda olacağınız için hem ciddi maliyet ve emek harcanabileceği gibi ciddi prestij kayıpları da yaşanabileceğini de göz önünde bulundurulmalıdır.

Erzurum Web Tasarım olarak Yine şirket isimlerini tercih ederken, unvanın uzun olmamasına özen gösterilmesini önermektedir. Eskiden ve halen şirket kuruluş sözleşmelerinde yazılı birbirinden farklı sektör isimleri sıralanarak oldukça uzun ticaret unvanları halen kayıt edilmektedir.

Şirketler asıl faaliyet alanlarıyla anılması önemlidir. Örneğin şirket isimleri yani Ticaret Unvanlarında asıl faaliyet alanlarının yanı sıra sonradan düşünülen faaliyet alanlarının da eklenmesi şirket imajına oldukça zarar verir. Örneğin “Erzurum Web Tasarım” isminde şirketiniz var ve ileride farklı alanlarda da ticaret yapmayı düşündüğünüzden “Erzurum Web Tasarım Bilgisayar ve Elektronik ve Tekstil Ltd. Şti.” şeklinde bir şirket unvanı, şirket ve marka imajına zarar verebileceği gibi, aynı şirketin birbirinden farklı sektörlerde faaliyet gösterdiği algısı nedeniyle asıl faaliyet alanınızda dahi  uzman ve deneyim olmadığı algısı yaratabilir.

Her müşteri asıl faaliyet alanında uzman ve deneyimli olan ekiplerle çalışmak istediği için, küçük veya büyük farklı alanlarda hizmet gösterseniz bile (örneğin web tasarım hizmetinin yanı sıra donanım ve yazılım  satsanız dahi) şirket isminiz “Erzurum Web Tasarım Ltd.Şti ve/veya en fazla “Erzurum Web Tasarım Hizmetleri Ltd.Şti.” olması çok daha uygun olacaktır.

Firma İsimleri


Bilindiği gibi şahıs firmalarının ticari unvanları adı ve soyadlarından oluşmaktadır. Şahıs firmalarının kuruluş aşamalarında şirketlerdeki gibi ticari unvan zorunluluğun olmaması ve önemsenmemesi nedeniyle çoğunlukla  bir başkasına ait olup olmadığını araştırılmadan beğenilen bir ismi firma ismi olarak hemen kullanılmaya başlanmaktadır.

Dahası kuruluş aşamalarında Vergi Daireleri, Belediye, Esnaf Odaları vb. kuruluşlar kayıt esnasında da unvan sorulduğundan çok fazla düşünülmemiş isimler unvan olarak kayıt edilmektedir.

Hemen belirtelim her ne kadar Vergi dairesi, Belediye, Esnaf  Odaları vb. kurumlarda kayıt edilen unvanlar şirketlerin unvanların sağladığı haklar ve üstünlükler sağlamaz. Yani şirketler için kayıt tescil edilen bir ticaret unvanı öncelikli kullanma hakkı sağlarken şahıs firmalarının çeşitli kurumlarda kayıtlı unvanları  aynı hak ve üstünlükler sağlamaz.

Yani sadece vergi dairesinde kayıtlı bir firma ismi sonrası olası çekişmelerde, o isim üzerinde öncelikli ve üstün hak sahipliği iddialarınızı ispatlar belge değillerdir. Bu kaydın yanı sıra yeteri derecede ilgili firma ismini marka niteliğinde (reklam, tanıtım, katalog, fuar katılımları vs) kullandığınızı belgeleriyle ispatlamanız gerekir.

Dahası bu firma isimlerinin kayıtları öncelikli hak sağlamadığı gibi, şayet ilgili isimler bir başkası adına tescilli ise, tabela, kartvizit vb. alanlarda olası markasal kullanımlar marka tecavüzü olarak kabul edileceğinden oldukça sorunlar yaşanabilir.

Dolayısıyla firma isimlerini tercih ederken mutlaka tercih kriterlerine uygun olacak isimlerin seçilmesi ve mutlaka marka tescili yapılarak koruma altına alınmalıdır. Aksi takdirde hukuki yaptırımlarla karşı karşıya kalabileceğiniz gibi firma ismine yaptığınız bütün yatırımların da heba olmasına sebep olabilir.

Marka İsimleri

Hızlı Araştırma ve Başvuru Formu
MUTLU MÜŞTERİLER
Markalarımızın tescili ve tüm patent işlerimizde çözüm ortağımız Etkin Patent ile çalışıyoruz. Bizden çok markalarımıza sahip çıktığını ve titizlikle takip ederek bizleri yönlendirdiklerini söyleyebilirim. Etkin Patent ile tanıştıktan sonra diğer rakip şirketlerinden ne kadar farklı olduklarını anladık. Bizim için en önemli farkları, amaçlarımızı gerçekleştirirken sadece bizim işimizi ifa eden değil aynı zamanda büyük resmi göstererek bize yolumuzda ışık tutan bir ortağa dönüşmeleridir. Bu kalite ile herkesin tanışmasını isterim


E-Bülten